י. צור קשר - תגובות, הארות והערות

למבקרי אתרנו היקרים,

אפשר לפנות בשאלות, הערות, הארות, תגובות והזמנות לדוא"ל: danba@neto.net.il , או טלפון: 0543115401. או ליצור קשר דרך הטופס שכאן (אפשר גםבאופן אנונימי). בלי נדר נשתדל לענות.  חלק מהחומר, שיש בו ענין לרבים - נפרסם בעז"ה. כמובן מה שיישלח לדוא"ל עם שם, אם יתפרסם - זה יהיה באופן אנונימי, ללא שם השולח. מי שאינו רוצה בפרסום דבריו אף ללא שמו, יציין זאת ורצונו יכובד. לצורך שליחת הודעה מכאן ("צור קשר") - נא ללחוץ על submit. תודה.


הודעה ללא כותרת

נשלח 4 ביוני 2011, 15:56 על ידי ד. חינוך תורני חיובי

האם אני יכול להדפיס את התכנית ליום ירושלים? דודי
סליחה שראיתי באיחור את שאלתך. בוודאי שאתה, ואחרים, יכולים להדפיס כל חומר מהאתר, שלא למטרה מסחרית ; ונא להזכיר שזה לקוח מאתר זה. אולי עוד אנשים יהנו בזכות זה מחומר שימצאו בעז"ה פה.

אני חושבת ש...

נשלח 31 במרץ 2011, 18:38 על ידי מנהל האתר

אני חושבת שהערכים צריכים להיות מוטמעים קודם כל באדם הבוגר ורק אחר כך ניתן יהיה להטמיע את הערכים בצעירים
 
מדהים מדהים מדהים....!!!!!!! תודה רבה רבה היה לי לעזר רב.  מיכל.
 
 
למיכל, תודה על התגובה החמה. משמח לשמוע.
למגיבה הקודמת - אכן, נכון מאוד. קודם כל, כדברי חז"ל, "השמע לאוזניך מה שאתה מוציא מפיך"...   בוודאי שאנו צריכים להרגיל את עצמנו להתבונן במה שאנו עומדים ללמד, להפנים, לפני שמלמדים. אכן, הלימוד לילדים עצמו, גם כן מסייע לכך. אנו, אם נאזין להם היטב, מוקרנים בחזרה מרצינותם ותום הילדות שלהם - שזו אמת גדולה בהרבה ממה שאנו לפעמים מדמיינים לעצמנו כ"מתוחכם" יותר... ואכן, זו מגמת התכניות האלה שאני מעלה לכאן - להתרגל שבמלאכת הקודש הזו שאנו עוסקים בה - צריך קודם כל לראות מה העיקר; מה הערכים, ההרגשות צורות החשיבה, שאנו רוצים להנחיל. אח"כ להתבונן בזה בעצמנו, ואח"כ - לראות איך מביאים את הדברים לילדים בצורה כזו שהם מבינים אותם, חיים אותם ושמחים בהם. גננת שתסתכל כך, לא תחשוב שה"קידום" שלה הוא בתפקיד "בכיר" יותר בדווקא, אלא בעוד ילדי ישראל שהיא מעמידה את ראשית חינוכם על תורה ומצוות, מידות טובות, שמחת חיים, הרגלים טובים וערכי אמת.

נושאים תורניים לגיל הרך

נשלח 31 במרץ 2011, 18:38 על ידי מנהל האתר

תודה. האתר מוצלח ומרחיב את החוברות שעוד הספקתי לרכוש לפני כמה שנים-

"נושאים תורניים לגיל הרך". (זיהיתי  את הגישה מייד כשהתחלתי לקרוא...)

נעזרת בן הרבה עד היום.

הערה קטנה לנושא העצים: עצי סרק הם עצים שלעולם לא יתנו פרי, כגון עצי דקל או חרוב  "זכרים". שאר העצים- גם אם אינם עצי מאכל, נקראים עצי נוי- כי הם נותנים פירות, למרות שאלו אינם ראויים לאכילה.


 
תודה רבה.
חייכתי למקרא הערתך - ביחוד על "זיהוי הגישה"... ברוך ה' שמזהים מיד את הגישה..
את ההערה על עצי הסרק כבר אמר אחד מרבני הגנים של "בית מוריה" בבאר שבע בשם אחת הגננות לפני שנים.. אמרתי לו, וזה מה שאני משיב גם כאן, שאנחנו מדברים כאן לא במושגים בוטאניים דווקא, אלא במושגים כפי שהם מובנים אצל הילדים. והביטוי "פרי" המדובר, כוונתו לפרי הנאכל. אך יותר מזה - דומני שכל הביטוי "עצי נוי" הוא חדש.. בלשון חז"ל אנו מוצאים "עצי סרק" למה שאינו עץ מאכל. לדוגמה: "משל למלך שהיה לו פרדס ונטע בו אילני מאכל ואילני סרק.." (מדרש רבה שמות), "עתידין כל אילני סרק שבארץ ישראל שיטענו פירות" (סוף מסכת כתובות) - וברור שהכוונה לפירות מאכל, ועוד דוגמאות. מכל מקום, תודה על שימת הלב. ומשמח לראות שנהנים מ"פירותינו".

מורה המלמדת שיעור שבועי בכיתות ב' בנושא "ביאורי תפילה"

נשלח 31 במרץ 2011, 18:38 על ידי מנהל האתר

שלום!

אני מורה המלמדת שיעור שבועי בכיתות ב' בנושא "ביאורי תפילה".

עיינתי באתר שלכם והתרשמתי מאד לטובה , בעיקר מהפירוט העשיר בדרכי ההוראה.

ברצוני לדעת האם הוצאתם חוברת כלשהי, דפי עבודה או כל חומר שהילדים יוכלו גם לעבוד בהם? (מלבד ההקשבה הרבה בחלק הגדול שבשיעור...)

אשמח לקבל את תגובתכם או כל רעיון אחר!

                                                         תודה!

 
שלום לך,
תודה.
לגבי הנושא של "דפי עבודה". אכן, חשוב שיש גם דפים כאלה – אך מה אעשה.. לי יש "אלרגיה" לכתיבתם, בגלל הטעם של ה"בית ספר" לא במובן החיובי, שיש בהם לא פעם, ושנשאר לילדים לפעמים מהם.  
אני גם חושב שכאשר המורה בעצמו מכין דפים כאלה – בדיוק על מה שהוא מלמד – ומסביר לילדים, לעיתים מזומנות, "עכשיו כדי שנזכור היטב מה שלמדנו – בואו נענה על כמה שאלות על מה שלמדנו עכשיו. ככה נצטרך לחשוב: רגע, מה אמרנו על זה? זה יעזור לנו להיזכר בדברים ושלא נשכח אותם גם אחרי השיעור. חכמינו אומרים שחשוב מאוד לזכור דברי תורה שלומדים". ואחרי הכתיבה – לחזור עם הילדים בקצרה בע"פ: "בואו נראה אם זכרנו בתשובות מה שלמדנו לפני כן. שאלה ראשונה שאלנו... מי זכר את התשובה ורוצה להגיד לכולם מה ענה. אפשר גם בע"פ , לא חייבים להקריא"-
כשניגשים כך, דומני שהחויה אחרת לגמרי: ילד מתרגל שהכתיבה היא משמעותית, חלק מהלמידה, ולא מילוי חובה שהמורה אמר בלבד.
מי שכן השאיר מקום לעבודה בכתב בחוברותיו הוא הרב עמוס מימון. מן הסתם  את מכירה.
 
מה שכן יש לי ישירות בשביל הילדים, זה חוברת קטנה (ללא "כריכה") בנושא "כיבוד הורים", מקביל לחומר שיש בחוברות למי שמלמד, מנוקד ומאויר, עם סיפורים קצרים ילד ההתמונות, ועם כמה "שאלות חזרה" תוך כדי הרצף, אך לא עם מקום לתשובות בכתב, אלא לחשיבה עצמית. כמובן, מי שרוצה – יכול להגיד לענות במחברת..  אם תרצי אשלח לך בלנ"ד דוגמה. מחירה 8  ש"ח ליחידה.  יש לי במחשב גם לשאר הנושאים וצריך להתפנות להדפיס. כלומר, הכנתי בשלש מערכות על אותם נושאים ביהדות בכלל ובחגים: למורים/מלמדים וגננות, להורים וילדים, ולילדים.
לעת עתה אפשר להשיג אצלי את החוברות למי שמלמד ואת החוברות ללימוד הורים וילדים.  כמו כן אפשר לקבל שבועית לדוא"ל את "דפי לימוד הורים וילדים" במחיר סמלי ולצלמם לכל המשפחות.
 
רעיון לגבי "ביאורי תפילה": כשלומדים ברכות השחר (קודם כל – גישה לברכות, איך להסביר אותן, תמצאי באתר בקבצים שבתחתית העמ' הראשון – וגם ב"לימוד הורים וילדים – ברכות"):
להגיד לילדים (הכי מומלץ זה כשעוצרים תוך כדי אמירת הברכות לפני "פוקח עורים", אז האפקט מרשים יותר ונחרט יותר..): "בואו נעצום עיניים"... עכשיו נפקח אותן, מה רואים? אור, שמש, שמיים, עצים, פרחים, אחד את השני... איך יותר טוב? בטח כשרואים..  בואו נגיד על זה תודה לה' שנתן לנו את העיניים, שנתן לנו עיניים רואות.  תודה מכל הלב, בכוונה: "ברוך אתה.. פוקח עוורים".
צריך לנצל את הגיל הזה של תום הלב ועשיית דברים כאלו מכל הלב – כדי שתום הלב הזה ימשיך בפנים גם לאחר כך. דומני שזו דוגמה לדבר שאדם יכול לחזור אליו בתוכו גם אחר שנים רבות ולהגיד לעצמו "הרי זה אמיתי" ולהתרענן ביראת ה' ואהבתו מחדש, בתום ילדוּת. וזה חלק חשוב ממגמת החינך בגיל הצעיר – לא רק הכנה למה שיהיה פעם אלא הטבעה  עכשיו של דברים שאוצרותיהם יפתחו ויתפתחו שוב ושוב בעתיד.  על דרך זו אפשר לנהוג גם לפני "מתיר אסורים" (כולם לתפוס את הידיים, להרגיש שלא יכולים לזוז.. אפשר לזוז...), זוקף כפופים, אשר הכין מצעדי גבר.
כך מעוררים את שימת הלב וההרגשה לדברים שנראים פשוטים וטריוויאלים: כמה טוב שיכולים ללכת, לעמוד, לזוז – ומתרגלים להתמלא בקביעות בהרגשת תודה לה'. הלוואי שנזכה..
כמובן, לא עושים כך בכל פעם שמברכים. אין הנהגה קבועה כזו בתפילה. אלא לצורך הלימוד בלבד ולפעמים לעורר מחדש את תחושת והכרת הטובה.
את יכולה לפנות בכל ענין; וכן לעניֵן אחרים ב"חומרים" שלנו ובאתר.
בברכה,
דן.

לימדתי מעשרות תוך התבססות על החומר שלכם

נשלח 31 במרץ 2011, 18:38 על ידי מנהל האתר

היום לימדתי מעשרות תוך התבססות על החומר שלכם. היה מעולה!!
תודה!


כמה משמח לשמוע!

על המאמר "חינוך לענוה ותדמית עצמית חיובית"

נשלח 31 במרץ 2011, 18:38 על ידי מנהל האתר

על המאמר "חינוך לענוה ותדמית עצמית חיובית" -
ממש נהניתי מהמאמר,

חסר לי שם המחבר, כדי שאוכל להגיד דבר בשם אומרו!

ייתכן, שאשתמש בדברים אי"ה בשיחה שלי עם מורים.

ישר כוח!

תודה.
המחבר הוא בעל האתר (זה אני). דן בזק.

חומר על ט"ו בשבט

נשלח 31 במרץ 2011, 18:38 על ידי מנהל האתר

אני גננת ונעזרתי מאד בחומר על ט"ו בשבט.

הוא ברור ויפה ומתאים לגיל הצעיר.

 

הארה קטנה- ללמד על ט"ו בשבט שלושה שבועות לפני זה....קצת מוקדם מידי.

 

תודה על האתר המקסים!!!

תודה רבה על תגובתך המשמחת והמחזקת.
 
לגבי הזמן לפני טו בשבט: יש לנו ב"בית מוריה" בב"ש צוות של רבני גנים שעובדים בהנחייתי, 5 פעמים בשבוע כ20-25 דקות בגן.
הנסיון שלנו מזה שנים מראה שזה הזמן שנדרש. תלוי כמובן בסיפורים שמוסיפים מסביב, בחזרות, שינון פסוקים, המחשות וכד'.
אפשר גם לגמור בימים ספורים.  ההנחה היתה שזה רק אחד הנושאים שננת עוסקת בהם, גם בתקופה זו. ומכל מקום, "הקפצתי" כמה פעמים את התכנית ב"פורום הגננות" לטובת מי שמתחילים מאוחר יותר.
 
שוב תודה,
דן.

הודעה ללא כותרת

נשלח 31 במרץ 2011, 18:38 על ידי מנהל האתר

מי עומד מאחרי האתר?

האתר מושקע ויפה, ישר כח!" רינה

"מאחרי" האתר עומד אני בעניי, בסייעתא דשמיא; שב"ה השקעתי מחשבה, נסיון ומאמץ בהנחיית מלמדים/מורים/רבני גנים, וכמובן ילדים, בדרך זו - 
וממשיך להשקיע בשכלולה. מוזמנים להצטרף ע"י הערותיכם והארותיכם...

ההודעה שהערת לגבי ניסוחה הוסרה ממילא.

תודה על המחמאה.

הודעה ללא כותרת

נשלח 31 במרץ 2011, 18:38 על ידי מנהל האתר

בס"ד

הגעתי לאתר ב"אקראי" ומצאתי יהלומים יקרים. יישר כוח גדול על היוזמה הנפלאה! עלו והצליחו!
 
תודה  רבה על המילים החמות והעידוד.  מוסיף כח לעבודת הקודש..

הודעה ללא כותרת

נשלח 31 במרץ 2011, 18:37 על ידי מנהל האתר

נהנתי מאוד מהרעיון ממש מוצלח אך כאשר מוסיפים משפט מהתורה חשוב מאוד לציין מהיכן הוא ננלקח: ספר. פרק ופסוק. כך אפשר להראות לילדים בדיוק היכן זה כתוב.
רונית.
 
תודה רבה על תגובתך.
בדרך כלל אכן נכון להוסיף מקור כפי שכתבת,
אך לפעמים זה מפריע לרצף. תלוי בסוג הכתיבה.
בהיות שחוברת זו נועדה במקורה ישירות לילדים בערך בכיתה ב' – לא ראיתי לנכון להוסיף.
החשבון המרכזי שלנו תמיד – איך הדברים ייקלטו הכי טוב.
 

1-10 of 10