גמילות חסד - למלמדים וגננות

(ערוך מתוך החוברת "נושאים תורניים לילדים")
 
 
 
 המקור לגמילות חסד:
מצות ה'
אנחנו כמו אחים
מתאים ללב הטוב שלנו
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 איך עוזרים לחבר?
 
 
 
 
 
 
 
גמ"ח בגופו
בממונו
בדיבורו
 
 
 
גמילות חסד בגופו
 
 
 
 
 
 
 
 
אצל ילדים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גמילות חסד בדיבור
 
 
 
 
 
 
 
 
בשביל זה צריך קודם-
"להרגיש" את החבר
(אמפתיה)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גמילות חסד בממונו
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ה' עושה איתנו
"גמילות חסד"...
 
 
הנוהג כך -
אוחז בדרכי ה'
 
 
 
סיכום
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ב"ה.

                                                          גמילות חסד

 

   אתם יודעים, ילדים, שעם ישראל זה כמו אחים? כולנו בנים של אבותינו, אברהם יצחק ויעקב. כולנו עם אחד. ה' עשה אותנו עם קדוש, טוב. לכן  אנחנו צריכים לעזור אחד לשני כמו שאח אחד  עוזר לאחיו שהוא מאוד אוהב אותו. אנחנו גם צריכים להתנהג יפה וטוב אחד אל השני כי זה מתאים לנו להיות טובים. ה' עשה אותנו, את עם ישראל, עם לב טוב; הוא עשה שנרצה להיות טובים, ואנחנו צריכים להתנהג, לעשות דברים, כמו שמתאים לנו. באמת, ה' ציוה עלינו בתורה שנעשה טוב זה לזה.
 

 [סיכום ביניים: למה אנחנו צריכים להתנהג טוב וברחמים אחד אל השני?

  1.  ה' ציוה עלינו בתורה להתנהג טוב ויפה אחד אל השני, לעזור זה לזה.

  2.  אנחנו כמו אחים שאוהבים זה את זה - בנים של אבותינו.

  3.  כי מתאים לעם ישראל שה' עשה אות ו עם טוב וצדיק - להתנהג בטוב ובצדיקות אחד אל השני]

 

המצווה לעזור נקראת "מצוות גמילות חסד", כלומר: מצוה לעשות חסד - טוב - אחד לשני.

מי רוצה להציע רעיונות איך אפשר לעזור לחבר?

[כדאי למיין את הרעיונות, כדלקמן]

  האם אפשר לעזור אחד לשני רק עם הידיים (למשל, לסחוב משהו כבד)? אפשר גם בכסף. איך? למשל, נותנים צדקה לאיש עני. מלוים (להסביר  את המושג) כסף למי שחסר לו. או בחפצים - להשאיל או לתת מתנה (לתת דוגמאות). אפשר לעזור גם בדיבור (דוגמאות).  

[בשלב זה לא להאריך בדוגמאות. זה יהיה אח"כ]

אנחנו רואים שמצוות גמילות חסד אפשר לעשות בכל מיני צורות. בואו נחלק לשלושה חלקים:

  1.  גמ"ח בגופו.

  2.  גמ"ח בממונו (כסף או חפצים שלו).

  3.  וגמ"ח בדיבור.

 

    נעבור דבר-דבר ונתחיל מגמ"ח בגופו:

כתוב בתורה: "כי תראה חמור שונאך רובץ תחת משאו .... עזוב תעזוב עימו" (פרשת משפטים).

אם רואים חמור של אדם מישראל רובץ תחת המשא שלו - לא יכול להמשיך ללכת בגלל המשא הכבד שעליו - צריך לעזור לאיש לפרוק מעליו את המשא. אפילו אם הוא לא כל כך אוהב את האיש הזה, כי זה אדם שח"ו לא תמיד מתנהג יפה - בכל זאת צריך לעזור לו. כמובן, בשביל לעזור במקרה כזה - צריך להתאמץ, להוריד את המשא מעל החמור; זה נקרא גמ"ח בגופו. הוא מתאמץ בגוף שלו, עם הידיים, לעזור לאיש השני. זה לא חייב להיות דוקא עם חמור, היום נוסעים במכוניות. גם לעזור לאיש שיש לו פנצ'ר בגלגל של האוטו והוא לא יכול להמשיך לסוע - לעזור לו להחליף גלגל - זו גמילות חסד בגופו.

 
גם ילדים יכולים לעשות "גמילות חסד בגופו". מי יתן דוגמה?

למשל, אם ילד סוחב סל כבד ואנחנו עוזרים לו - זה נקרא גמילות חסד שאנו עושים בגופנו. בוודאי צריך להזהר לא ללכת עם אנשים שלא מכירים; אם מישהו שאנחנו לא מכירים אומר: "בוא תעזור לי לקחת  הביתה משהו" - אז אנחנו עונים בנימוס שאבא ואמא לא מרשים ללכת לבית של מישהו שלא מכירים, כי אנחנו עוד ילדים. אבל אם למשל חבר מביא מהגן /מביה"ס המון עבודות שהוא עשה וקשה לו לסחוב את הכל - מצות גמילות חסד בגופו לעזור לו.

אם למישהו התפרק משחק ועזרנו לו לבנות מחדש - עשינו חסד, טובה, עם הידיים שלנו. אם חבר נפל ועזרנו לו לקום זה נקרא (אפשר לתת לילדים להשלים) .... נכון: גמילות חסד בגופו.

גמילות חסד בגופו אפשר לעשות גם על ידי  כך שהולכים ברגליים. למשל: אם, חלילה, חבר חולה - הולכים לבקר אותו ומקיימים מצות ביקור חולים. זה משמח אותו - אולי הוא הרגיש בודד, אולי היה לו משעמם או קצת כואב מהמחלה. הנה באו החברים - מדברים, משחקים, הוא מרגיש שאוהבים אותו, הוא שמח, אולי אפילו שכח קצת מהכאב; זה גם עוזר לו להבריא יותר מהר, נותן לו כח. זה נקרא גמילות חסד.    עם מה עשינו את המצוה? בהתחלה ברגליים - כשהלכנו אליו - ואח"כ בפה. דיברנו איתו, עודדנו אותו. כמה טוב לנו שאנחנו משתמשים בגוף שלנו לעשות דברים טובים ולא, חס ושלום, דברים רעים. בשביל זה ה' ברא אותנו!

הנה ראינו גמילות חסד בגופו: בידיים, ברגליים, וגם בדיבור.
 
הרבה גמ"ח אפשר לעשות בדיבור.      1אבל אתם יודעים ילדים שבשביל לעשות טוב, חסד, בדיבור - צריך להתחיל מהלב!   מה פירוש? בואו נראה קודם איך "עושים חסד" בדיבור, ואז נבין למה צריך להתחיל את זה מהלב.

מה זה חסד, טובה, בדיבור? למשל: אם מישהו מצטער ואנחנו מעודדים אותו, עוזרים לו שלא יצטער, מדברים איתו דברים משמחים - עשינו גמילות חסד בפה.

בכלל, אם מדברים אל השני בצורה יפה, נעימה - במילים יפות ולא רעות, בקול נעים ולא בצעקות ולא בכעס - אנחנו עושים חסד וטובה בפה שלנו, בדיבור שלנו (זוכרים שהדיבור זו מתנה טובה שה' נתן לנו? למדנו על זה ב"שמירת הלשון"). אנחנו גורמים לחבר להרגיש נעים ע"י זה שאנחנו מדברים אליו נעים, טוב ויפה. גם לאבא ואמא אפשר לגרום להרגיש  נעים ע"י כך שנדבר אליהם יפה, בנימוס. ואז זה גם גמילות חסד  וגם כיבוד הורים.

אבל, ילדים, בשביל שנוכל לעודד מישהו שמצטער, לעזור לו בדיבורים שלנו - אנחנו צריכים, לפעמים, קודם כל להרגיש למה הוא מצטער, מה מפריע לו.

לכן אמרנו שמי שבאמת רוצה לעזור לשני בדיבור - זה מתחיל מהלב. אנחנו צריכים להשתדל  לחשוב ולהרגיש בלב שלנו: מה מפריע לחבר שעצוב? למה הוא מצטער? ואז נוכל לעזור לו. קודם כל לשים לב אחד אל השני. למשל, אם אנחנו רואים בגן, או בכיתה, מישהו עם פנים עצובות, ח"ו, לפעמים לפני שאנחנו אומרים לו "אל תצטער", ננסה קודם כל לשים לב: נשאל אותו - מה קרה לך?  אחרי שהוא יספר לנו, למשל: "מישהו העליב אותי", ננסה להרגיש בעצמנו - מה הוא מרגיש  עכשיו, כמה לא נעים לו, ואז נדע יותר איך לעזור לו. אולי נגיד לו: "אל תשים לב", אולי נגיד לילד השני שיבקש ממנו סליחה. בכלל, אם הילד שנעלב יראה שאיכפת לנו ממנו, שאנחנו מצטערים שהעליבו אותו, שאנחנו אוהבים אותו - הוא כבר ירגיש יותר טוב, נכון?

אם כן, אפשר לעשות חסד גם בדיבור, ע"י כך שמעודדים (מדברים דברים שעוזרים) את מי שמצטער; ע"י כך שמדברים מילים יפות ולא רעות, לא צועקים, לא מקללים, לא מדברים בכעס - אלא מדברים בצורה נעימה אחד אל השני, בנחת - כך עושים טוב עם הדיבור שלנו. גמ"ח בדיבור.

  
יש גם גמילות חסד בממונו; זאת אומרת, בכסף וברכוש של האדם, בדברים שלו. מי יתן דוגמה? לתת צדקה לעני - זו גמ"ח בממונו. הנה, העני הזה, אולי לא היה לו מספיק כסף לקנות אוכל טוב, אולי לא היה לו מספיק כסף לתנור חם לחורף. נתַנו לו -  עכשיו יהיה  לו מספיק לאכול, יהיה לו חם ונעים. כמה טוב שעשינו טובה ליהודי עם הכסף שלנו, הדבר הכי טוב שאפשר לעשות עם הכסף - זה מעשים טובים. למשל, אם קונים בכסף סוכריה - זה גם בסדר, הסוכריה מתוקה וטעימה. אבל אם עושים עם הכסף מצוה -  זה יותר מתוק אפילו מסוכריה, גם יותר חשוב. לפעמים מלוים כסף למי שחסר לו (להזכיר את הסבר המושג). כך הוא לא צריך להתבייש כאילו קיבל צדקה מהחבר - כי הרי הוא מתכוון להחזיר לו. אפשר גם להשאיל משחק לחבר (כמובן, לא חייבים להשאיל דבר שעלול בקלות להתקלקל ) - זה גם נקרא חסד  בממונו, שמישהו עושה טובה בדברים שלו, בחפצים שלו. הוא נותן גם לחבר להנות מהם. שיחשוב: כמו  שאני נהנה מזה, גם החבר היה מאוד שמח - אני אתן גם לו.  אם שמים לב, בלב, מה החבר רוצה - אז גם רוצים לעזור לו.
 
2אתם יודעים, ילדים, גם ה' עושה איתנו "גמילות חסדים". במה? בהכל! בכל מה שנתן לנו: בזה שאנחנו יכולים לנשום, לאכול, לדבר, לשחק - בכל. בזה שנתן לנו משפחה והרבה דברים טובים, בכך שנותן לנו כח להתגבר על דברים לא נעימים; עשה אותנו עם ישראל, נתן לנו את התורה, את ארץ ישראל. בהמון דברים, בהכל, ה' עושה איתנו גמילות חסד, טוב; כמו שלמדנו בנושא הברכות. אז מי שעושה חסד - הוא בעצם לומד ממה שה' עושה, איך להתנהג. איזה דבר נפלא וגדול זה: ללמוד מממעשי ה' איך להתנהג! ובאמת, בגלל המידה הטובה הזאת - ה' גם נותן לו שכר רב. והעיקר - שהאיש הזה בעצמו, שעושה טוב וחסד, הוא איש טוב, מלא טוב; לומד מה' להיות טוב.

 

סיכום:

  1.  למדנו על מצוה מאוד חשובה, גמילות חסד, לעשות טובה לשני. חשוב לעשות טובה לשני: קודם כל - כי אנחנו עם אחד, כמו אחים. ונוסף על זה - כי מתאים לנו, לעם ישראל שה' עשה אותנו עם צדיק - מתאים לנו לעשות טובות וחסדים; ובאמת, ה' ציוה על כך בתורה.

  2.  ראינו שאפשר לעשות גמ"ח בגופו. למשל: לעזור בידיים, ללכת ברגליים לעזור למישהו, ועוד דברים.

  3.  אפשר לגמול חסד, לעשות טובה, גם בדיבור: לעודד, לנחם, לשמח בדיבורים שלנו. לשים לב לדבר בצורה נעימה אחד אל השני. כמובן, יותר טוב קודם לחשוב ולהרגיש בלב שלנו, מה מפריע לחבר או מה הוא מרגיש - בשביל שנדע באמת איזה דברים לדבר אליו, שיעזרו לו.

  4.  ראינו שאפשר לגמול חסד גם בממונו: בכסף, לצדקה או להלוואה. בחפצים - כלים או משחקים - להשאיל ולעזור איתם לחברים. ועוד הרבה דברים.

            למלמדים: אפשר  ללמד שיר: אמר ר' עקיבא "ואהבת לרעך כמוך" - זה כלל גדול בתורה.

ולהסביר - כלל גדול, זאת אומרת דבר חשוב ועיקרי, שלומדים ממנו הרבה דברים. שהרי מי שאוהב את השני כמו את עצמו - הוא יחשוב איך לעזור לו, איך לגמול איתו חסד; זה יביא אותו להרבה מצוות.  קודם כל - לאהוב כל אדם מישראל.

כמו כן, פסוקים רלוונטיים לנושא - לשנן.

בחלק השני של השעור - אפשר למצוא הרבה סיפורים על גמ"ח ב"כה עשו חכמינו" ועוד. לבחירתכם הטובה.1 החלק הזה מיועד לילדי גן חובה ואילך. לאחרים מוזכר העיקרון בקצרה אגב ההמשך.

2 לגן חובה ואילך.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ċ
.jpg
(23k)
מנהל האתר,
31 במרץ 2011, 18:41
Comments